تاریخچه از قراضه

 سرچشمه با سر آغاز تولید آلیاژهای آهنی به 2000 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد که در نوشته هائی چین باستان و هند اشاره ای دارد به فلزات آهنی ساخت دست بشر .از 1350 تا 1100 قبل از میلاد تولید فلزات آهنی از سنگ آهن به مناطق مختلف جغرافیایی کشانیده شد.

 و فولادسازی یک فناوری مهم است که از زمان انقلاب صنعتی وجود داشته است . تا دهه 1980 و اواسط دهه 1990 بیشترین تمرکز فولاد سازان براین بود که با تولید بیشتر فولاد بتوانند پاسخگوی نیاز به فولاد در بخش های زیر بنائی (راه آهن، ساختمان و غیره) و حمل ونقل (عمدتاً صنایع کشتی سازی و جاده ای ) باشند.

  قیمت آهن قراضه از کیلویی 2 ریال شروع و ظرف یک سال به کیلویی 10‌ریال رسید . درسال 1367 به کیلویی 32‌ریال بالغ شد و از 1382 تا به حال به کیلویی حدود 10000ریال افزایش یافته است‌.

در گذشته 25‌درصد تولید ضایعات پاسخگوی تولیدات داخلی بود اما امروز 100 درصد هم کفاف نمی‌دهد به مرور زمان مصرف آهن قراضهبیشتر از تولید آهن قراضه است.‌مسایل مربوط به بازار آهن‌ قراضه شاید برای آنهایی که اخبار مربوط به بازار فلزات را پیگیری می‌کنند، جالب باشد.لذا بر آن شدیم که تعاریف و اطلاعاتی را در خصوص آهن قراضه در اختیار مخاطبان خود قرار دهیم.

  • آهن قراضه، ماده ای قابل بازیافت

دانشنامه ویکی پدیا در تعریف خود درباره واژه بازیافت آورده است: بازیافت به آماده‌سازی مواد برای استفاده مجدد گفته می‌شود. موادی که معمولا قابل بازیافت می باشند، عبارتند از آهن آلات قراضه، آهن پلاستیک شیشه کاغذ مقوا برخی مواد شیمیایی زباله که به کود کمپوست تبدیل  می شود.

بازیافت از به‌ هدر رفتن منابع سودمند و سرمایه های ملی جلوگیری می‌کند و مصرف مواد خام و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. با این کار، تولید گازهای گلخانه‌ای نیز کاهش می‌یابد. بازیافت مهم‌ترین مفهوم در مدیریت پسماند است.

منشاء مواد بازیافتی یا به عبارتی بازیافتنی‌ها، بیشتر، منازل مسکونی و صنایع هستند. برای آسان‌تر کردن امر بازیافت معمولاً ‌دو نوع جداسازی مواد صورت می‌گیرد که «تفکیک در مبدأ» و «تفکیک در مقصد» نام دارند. تفکیک در مبدأ در سطح شهر و خیابان‌ها و فروشگاه‌ها از طریق سبدها و سطل‌های جداسازی مواد انجام می‌شود ولی برای تفکیک در مقصد مکان ویژه‌ای به نام مرکز بازیافت مواد در نظر گرفته شده‌است. در مرکز بازیافت مواد بازیافتی و غیر قابل بازیابی دسته‌بندی می‌شوند. بسیاری از فروشگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ مواد زاید مانند قوطی‌های کنسرو، بطری‌های شیشه‌ای و روزنامه‌های باطله را به منظور بازیافت از مشتری بازخرید می‌کنند.

  • تعریف آهن قراضه

 آهن قراضه به ضایعات فولادی کم کربن اطلاق می‌شود که ضایعات آهن یا فولادی یا فولادی ساده و یا آهن قراضه و ضایعات نیز به کار برده می‌شود. آهن فلزی است که اصطلاحا برگشت‌پذیر خوانده می‌شود. یعنی می‌توان محصولات آهنی را پس از مصرف مجددا به صورت قراضه ذوب نمود.

  • آهن قراضه از کجا تامین می‌شود؟

 از محل دورریز فلزی حاصل از لوازم خانگی و بسته‌بندی مواد غذایی، ضایعات اماکن عمومی، ضایعات صنایع تولیدی و محصولات فولادی و برگشتی ضایعات حاصل از خطوط تولید فولادسازی‌ها، خودروسازی‌ها، پرس‌کاری‌ها، لوازم خانگی‌ سازی‌ها، کشتی‌سازی‌ها، ماشین‌سازی‌ها، قطعه‌سازی‌ها، دکل‌های انتقال نیرو، راه‌آهن، صنایع نفت و پتروشیمی، صنایع کارخانجات سیمان، سدسازی‌ها، پل‌سازی، تاسیسات از هر قبیل، صنایع ماشین‌آلات کشاورزی، آهنگری و ریخته‌گری، آهن‌آلات به جا مانده از خرابی سیل و زلزله، تخریب خانه کلنگی، دمونتاژ کشتی‌ها و واگن‌ قطارها و بازسازی خطوط ریل راه‌آهن و ماشین‌آلات راه‌سازی و انواع خودروهای از رده خارج و بازسازی خطوط تولید تامین می‌شود. تمامی موارد یاد شده به سه دسته الف  منابع خانگی ب  منابع عمومی ج  منابع صنعتی تقسیم‌بندی می‌شوند.

  • انواع آهن قراضه کدامند و چگونه در ایران و جهان دسته‌بندی می‌شوند؟

 انواع مرسوم در بازار عبارتند از: قیچی سنگین، قیچی متوسط، سبک بار، روغنی و  پرسی.

 اما آنچه در بیشتر کارخانجات  مصرف کننده داخلی رایج است:‌ ویژه، سنگین 1، سنگین 2، متوسط 1، متوسط 2، سبک 1، سبک 2، سبک 3، پرسی بدنه، بدنه باز، پرسی مخلوط، سفاله یا تراشه حاصل از تراش‌کاری‌ها به صورت فله و بلوکه یا پرس شده، گالوانیزه (پرسی و باز)، ته پاتیل، پرسی روغنی درجه یک (خرده ورق یا کناره ورق روغنی بلوکه شده 100درصد روغنی زنگ نزده) و  پرسی روغنی درجه 2.